על הטיפול בריקול הילינג בזיקה לשינוי התודעה

"המחלות שלנו הן ביטוי לקונפליקטים היום יומיים בחיים שאנו חווים בתוך המוח וההוויה הנסתרים שלנו"

ריקול הילינג היא שיטת טיפול שפותחה עי דר' ג'ילבר רנו ומתבססת על עבודתם של רופאים ומחקרים שחקרו את הקשר בין הגוף לתודעה. היא לא באה להחליף את הרפואה הקונבנציונלית  אלא לתמוך ולסייע בהבנת שורש ומקור התהוות המחלה והקשר בין הביטוי הפיזי שלה לטראומה הנפשית שנשכחה מהאדם.

תהליך הריפוי

לכן, בתהליך הריפוי הכרחי לחקור לזהות ולפתור קונפליקטים יומיומיים אלו שנשמרו אצלנו בתת המודע ולהוציא אותם לאור המודע.

עלינו להבין מה החוויה הרגשית שנוצרה ונטמעה בתוכנו ברגע התרחשות הטראומה. היא באה לידי ביטוי כתמונה, דימוי עצמי או שיחה פנימית שנרשמת במוח ובתאי הגוף.

כל חוויה נפשית שקיבלה פירוש כואב הורדה מהמוח האוטומטי ההישרדותי אל התת מודע ונרשמה כדרך לשמור על האדם בחייו. ממש כפי שבבעלי החיים יש תוכנות הישרדותיות שטבועות באבולוציה ובביולוגיה שלהן.

לאורך החיים כשאדם  חווה שוב משבר או קונפליקט דומה, "נוהל ההישרדות" יופעל באופן אוטומטי מבלי שהאדם יצור את החיבור וההקשר בין החוויה לביטוי הפיזי שלה בגוף.

תהליך הטיפול

בתהליך הטיפול אנחנו מחברים בין חוויות שהאם חוותה בהיריון, לרישומים הנפשיים שהוטבעו בתינוק, אותם הוא משחזר שוב ושוב בחייו כלופ.

לדוגמא: אמא שחוותה אובדן בזמן הריונה. אובדן שיכול להיות מוות של דמות בחייה, משבר כלכלי שיחווה כאובדן ברכוש או בגידה שנחווית כאובדן אמון.

בכל פעם שהילד יחווה אובדן כלשהו בחייו  והנפש תפרש את החוויה כסכנה קיומית המוח האוטומטי ותת המודע יפעילו אצלו תגובות פזיולוגיות, נפשיות או התנהגותיות להתמודד את הסכנה.

צריך להבין שתת המודע הוא זה שמפעיל את המערכות הפנימיות וזה לא מודע, רצוני או בשליטתו של האדם. אם המערכת זיהתה פרידה וקישרה זאת כאיום, התגובות יכולות לבא לידי ביטוי כגידולים, נגעים בעור או קשיים בנשימה. הגוף מנסה לפצות על הקושי ולייצר פיתרון – לקרב לגשר או לפצות על האובדן, להחזיר את מה שחוויתי כאבדה.

לעיתים די בהבנה ובקישור המודע כדי לשחרר את תת המודע מחווית ההישרדות שקיבל ב"ירושה", שאינה שלו ולעיתים צריך לשחרר את החוויה באמצעים ותהליכים שונים.

אופן הטיפול ברישומי התת מודע

מניסיוני הטיפולי הטיפול בריקול מקל מסייע ולעיתים פותר, אך מטופלים חוזרים לא פעם עם תסמינים ומצוקות שחוזרות ונשנות מסיבות שונות. ובאופנים שונים.

יש מטופלים שמתקשים לוותר ולשחרר את תת המודע. כן כן מוזר ככל שישמע אנשים לעיתים מתקשים לוותר על המצוקה אותם הם מכירים ואיתה הם "מיודדים".

לעיתים מטופלים מגיעים עם סימפטום או כאב ולמעשה מה שהם זקוקים לו זה הקשר, האהבה והיחס שהם מקבלים מן המטפל ולכן ירצו למשוך את הטיפול עוד ועוד. ואנחנו מכירים אנשים רבים שהולכים לטיפול נפשי כתחזוקה שגרתית ומתמכרים לקשר הזה.

כדי להביא לריפוי ושחרור מן הכאב הפיזי הנפשי והרגשי, שהם כולם ביטוי לאותו כאב פנימי שורשי עמוק יש להוסיף את מימד התודעה.

התודעה במסע נשמתי

התודעה שאנחנו חיים כאן במסע נשמתי שהוא תיקון של חוויות שונות. אכן הריקול מסייע בהצלחה להתחקות אחר מקור התהוות הטראומה עוד בבטן אימנו, אך לעיתים לא די בכך.

בהתפתחות התודעה אנחנו מנסים לגלות את המשמעות והיעוד שלנו במסע החיים.

הגענו לכאן מסיבה מסוימת, יש לנו תפקיד ויעוד ואנחנו מחויבים לגלות את הסיבה והמשמעות שלנו בעולם הזה.

הנשמה שלנו "הסכימה " ובחרה להגיע להורים שלנו, למשפחה ולחוויות אותן אנחנו עוברים בעולם. הגענו מצוידים בכלים וכישורים לצלוח את המסע כאן, רק עלינו לגלות ולהתחבר לכוחות ולכישורים אותם קיבלנו.

גילוי היעוד והתפקיד שלנו

החוויות, ההתנסויות הקשרים והאנשים אותם אנחנו פוגשים במהלך חיינו מכוונים אותנו לגילוי היעוד והתפקיד שלנו. ככל שנגלה ונחקור, נבין את עלילת חיינו ומה התכוון הסופר לכתוב בסיפור חיינו נגשים עצמינו  ויהיה לנו קל יותר להבין מה כוונת הסופר.

אם נצליח להפוך את המשמעות ואת נקודת המבט, ולא לראות עצמינו  כקורבן, או עלה נידף ברוח אלא כמי שיש בידו בחירה .מכל שיעור בחיים אפשר לגזור את המתנה והכוח שקיבלנו בחוויה, או אז נוכל להפוך את החיסרון ליתרון, את חווית האומללות להזדמנות בעלת משמעות .

המטרה וההבנה של קיומנו

המטרה היא להבין שאנחנו חלק מפאזל גדול ושלם של היקום. הפאזל כבר הורכב במלאכת מחשבת, אנחנו לא אמורים לבנות או להרכיב אותו אלא רק להיות מודעים לתפקידנו כחלק בתמונה הגדולה

כל אחד מאיתנו הוא אור קטן וכולנו אור איתן. ואם אנחנו לא נאיר את עולמנו ולא נתרום את חלקינו להוויה הגדולה לא יהיה מי שיעשה זאת במקומנו ועבורנו והחלק שלנו יהיה חסר במרקם האנושי.

אז היעוד והמטרה של קיומנו הם לאו דווקא בקריירה המקצועית או במסלול הלימוד שנבחר. היעוד הוא בגילוי האורות, הכוחות והיכולות שקיבלתי עם הגיעי לעולם. בהוצאת הכישורים האלה מהכוח אל הפועל והשפעתם על אחרים. בנתינה והשפעה מעצמי על הסביבה על העולם ועל החברה.

הדרך לריפוי והחלמה

מכאן מגיע הריפוי וההחלמה הנשמתית שתחבר את הגוף, הנפש והרוח לאחד, ותבוא לידי ביטוי בחיי היום יום.

הגילוי יחבר את האדם למטרתו ויעודו ולתפקידו ויתן משמעות קיומית לחייו. הכנסת משמעות היא זו שמכניסה אור לחלל ומרפאה את המחלה.

אבל חשוב לזכור שהגענו לפה למסע מסוים ועלינו לכבד ולאפשר לנשמה את הזמן והדרך שהיא בוחרת וזקוקה לו לשם תיקונה. ומטופל שזקוק לזמן לשהות במצוקה נאפשר לו זאת.

בטיפול אני מלווה את האדם במסע ונותנת לו את הכלים הרוחניים להבין, לבחור ולשלוט בקצב ההתפתחות ובמסלולים בהם ילך. כשאדם יבחר לצאת מהייסורים ולגלות את מה שנסתר מעיניו הוא יעשה זאת לא בזכות המטפל, השיטה או החלטתו הפנימית, אלא בזכות הבריאה, הבורא, הכוח המכוון , שמפעיל את כולנו במדויק ובסדר הנכון.

כותבת הפוסט עידית פריינטה היא  מטפלת שנים רבות בשיטות טיפול רבות וייחודיות

מזמינה אתכם לייעוץ  והדרכה ראשונים ללא תשלום
ליעוץ חינם  טלפון 050-8676707